Naukowcy są zgodni co do szerokiego wachlarza możliwości, jakie w medycynie prezentuje tlenoterapia. Dziedziny ortopedii i reumatologii również czerpią z dobrodziejstw używania stężonego tlenu do leczenia pacjentów. Okazuje się, że terapia w komorze hiperbarycznej może być z powodzeniem stosowana jako uzupełnienie rehabilitacji urazów oraz schorzeń kostnych i stawowych.
Podczas wizyty w komorze hiper- lub normobarycznej, pacjent znajduje się w warunkach podwyższonego ciśnienia, które wpływa na lepsze wtłaczanie tlenu do komórek ciała. W ten sposób zwiększa się stężenie tlenu w całym organizmie - również w tkankach narządu ruchu. Pierwiastek ten jest niezbędny do przeprowadzania praktycznie wszystkich procesów metabolicznych.
Tlen pobudza do pracy osteoklasty, czyli tak zwane komórki kościogubne, przyśpieszając usuwanie zniszczonych komórek i wzmagając przyrost kości po urazach i złamaniach. Stymulowane zostają również fibroblasty, które odpowiadają za syntezę kolagenu i elastanu; białka te wpływają na odpowiednie właściwości mechaniczne kości. Warto pamiętać również, że kości są tkanką ukrwioną, a tlenoterapia wspiera angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych.
Sesje w komorze hiperbarycznej mogą pomóc przy urazach i zapaleniach kości oraz tkanek miękkich kończyn, w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zespołu cieśni nadgarstka, a także przy osteoporozie, martwicy kości czy fibromialgii. Jest to możliwe dzięki zwiększonemu angażowaniu leukocytów, czyli komórek odpornościowych. Zwiększona ilość tlenu działa negatywnie na bakterie beztlenowe, odpowiedzialne za dużą część infekcji.
W obliczu wysoce skutecznej metody rehabilitacji jaką jest tlenoterapia, ochoczo korzysta się z jej zalet, wspomagając leczenie pacjentów. Wizyty w komorze hiperbarycznej są całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne.
Badania:
Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.
Zarezerwuj wizytę