Nagła głuchota to częściowy lub całkowity brak zdolności do odbierania bodźców akustycznych. Takie zaburzenia czynności ucha środkowego mogą wystąpić na skutek urazów mechanicznych, zakażeń układu słuchowego, a także na tle autoimmunologicznym czy naczyniowym. Osoba z nagłą głuchotą może mieć wrażenie stale zatkanego ucha. Pacjentom często wydaje się też, że inni mówią za cicho i coraz gorzej słyszą rozmówców przez telefon.
Dlaczego tlenoterapia jest tak skuteczna w leczeniu nagłej głuchoty? Komórki ucha wewnętrznego nie są w pełni zaopatrywane w tlen drogą naczyniową. Tlenoterapia hiperbaryczna jest jedyną metodą, która zwiększa ciśnienie parcjalne tlenu w uchu wewnętrznym. Płyn wypełniający struktury błędnika, zwany endolimfą, zawiera wówczas większe stężenie tlenu i komórki ucha mogą lepiej wychwycić z niego ten pierwiastek. Regeneracja struktur aparatu słuchowego na skutek zwiększonej ilości tlenu przebiega sprawniej. Poprawie ulega reakcja na naprężenia oraz mikrokrążenie w tkankach. Podczas stosowania terapii pomocniczej z użyciem komory hiperbarycznej, nagła głuchota może ulec znacznej redukcji lub całkowicie ustąpić; poprawę można zauważyć już po serii dziesięciu zabiegów. Dla polepszenia efektów czasami konieczne jest wykonanie trzech takich serii.
Żadne z badań nie wskazują na występowanie skutków ubocznych tlenoterapii w komorze hiperbarycznej – nagła głuchota jest leczona w sposób w pełni bezpieczny. Dane pokazują, że wczesne wdrożenie terapii hiperbarycznej znacząco poprawia rokowania pacjenta, może nawet powodować całkowite ustąpienie dolegliwości. Pozytywne efekty terapii hiperbarycznej zauważono również u pacjentów z zapaleniem ucha środkowego – zainfekowanego bakteriami opornymi na antybiotykoterapię.
Uciążliwą dolegliwością narządu słuchu są również szumy uszne, pojawiające się podobnie jak nagła głuchota - na skutek rozmaitych urazów i zakażeń aparatu słuchowego. Wyniki badań, także w tym przypadku, potwierdzają skuteczność hiperbarii w terapii. Pacjenci, u których wdrożono tlenoterapię nie później niż po 3 miesiącach od wystąpienia szumów usznych, w 30% przypadków potwierdzają całkowite ustąpienie objawów, natomiast 70% pacjentów deklaruje zmniejszenie dolegliwości o połowę. Nieco gorzej przedstawiają się statystyki u osób z szumami usznymi utrzymującymi się dłużej niż 3 miesiące, jednak wciąż zaobserwować można poprawę.
Badania:
Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.
Zarezerwuj wizytę