Migrena charakteryzuje się silnym, umiejscowionym bólem głowy. Osoby doświadczające ataku migreny zazwyczaj odczuwają jednostronny ból nad skronią lub w okolicach oczodołu, który następnie promieniuje na całą czaszkę. Migreny mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni, charakteryzują się również częstym powracaniem dolegliwości. Co ciekawe, wielu pacjentów potrafi rozpoznać pierwsze symptomy migreny, jeszcze zanim się pojawi. Ten stan nazywany aurą - cechuje się między innymi zwiększoną wrażliwością na światło, rozdrażnieniem i uczuciem nieprzyjemnego pulsowania w głowie.
Dokładne mechanizmy powstawania bólów migrenowych nie zostały jeszcze poznane. Wiadomo, że może ona wiązać się z nadwrażliwością tkanek mózgowych, sprzyjać jej może również niezdrowy tryb życia i przewlekły stres. Leki przeciwbólowe działają doraźnie, przynosząc ulgę w przebiegu migreny. Naukowcy poszukują jednak metody długotrwałej, oddziałującej w większym stopniu na przyczynę bólu. W celu osiągnięcia poprawy stosuje się metody niekonwencjonalne - akupresurę, akupunkturę i aromaterapię, które przynoszą ulgę w części przypadków. Normobaria to kolejna technika leczenia bólu, która staje się coraz popularniejsza.
Zasada działania tlenoterapii dla wszystkich schorzeń jest podobna – pod zwiększonym ciśnieniem w komorze hiper- lub normobarycznej, dostarczana jest większa ilość tlenu do tkanek organizmu. W przypadku migreny, wpływa to na odpowiednią regulację neuroprzekaźników, po części odpowiedzialnych za ataki bólu. Skutkiem zapewnienia zwiększonej ilości tlenu jest też obkurczenie naczyń krwionośnych, przynosząc ulgę podczas ataku. Terapia w komorze hiperbarycznej pozwala odczuć ulgę od bólu już po kilkudziesięciu minutach. Badania wskazują również, że tlenoterapia wpływa na istotne zmniejszenie częstotliwości i nasilenia ataków migreny.
Normobaria dotlenia komórki organizmu i pobudza je do pracy, usprawniając wszelkie procesy metaboliczne. W przypadku terapii dolegliwości migrenowych, znaczenie ma również wpływ odpowiedniego dotlenienia na poprawę ogólnego samopoczucia. Korzystanie zarówno z komory hiper-, jak i normobarycznej jest bardzo pomocne w leczeniu tej dolegliwości.
Normobaria to technika dostarczająca nieco mniejszą ilość tlenu, nie ma przy niej jednak konieczności oddychania przez maskę tlenową.
Badania:
Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj dogodny termin wizyty.
Zarezerwuj wizytę